Yu s kolegami porovnal mieru prežitia pri štandardnej liečbe (chemoterapia, rádioterapia, chirurgické zákroky) rôznych typov rakoviny s mierou prežitia pri liečbe pomocou nekonvenčných metód. Výskumnú prácu zverejnil vedecký časopis Journal of the National Cancer Institute.
Americkí výskumníci získali z Národnej databázy rakoviny (National Cancer Database, NCDB) údaje o 840 pacientoch s rakovinou prsníka, prostaty, pľúc a hrubého čreva. 280 z nich sa liečilo výhradne prostredníctvom alternatívnej medicíny. Zvyšní prostredníctvom konvenčnej liečby. Liečba všetkých prebiehala v rokoch 2004 až 2013.
V prípade rakoviny prsníka, pľúc a hrubého čreva (kolorektálny karcinóm) americkí výskumníci zistili násobne vyššie riziko úmrtia u tých, ktorí zvolili nepodložené liečebné metódy. A to napriek skutočnosti, že pacienti, ktorí si zvolili liečbu alternatívnou medicínou, boli v priemere mladší a mali vyšší príjem.
V prípade rakoviny prsníka napríklad päť rokov po diagnostikovaní žilo 86,6 % konvenčne liečených pacientiek. Ale iba 58,1 % pacientiek, ktoré sa liečili alternatívnou medicínou. V prípade rakoviny hrubého čreva sa zistil ešte výraznejší rozdiel, 32,7 % vs. 79,4 %. Pri rakovine pľúc po piatich rokoch žilo 19,9 % nekonvenčne a 41,3 % konvenčne liečených pacientov.
Keď výskumníci v analýze zohľadnili socioekonomické a klinické (štádium, v ktorom bola rakovina diagnostikovaná) faktory, ukázalo sa, že alternatívna medicína so sebou niesla päťnásobne zvýšené riziko úmrtia v prípade rakoviny prsníka. A štvornásobne respektíve dvojnásobne vyššie riziko úmrtia v prípade rakoviny hrubého čreva respektíve pľúc.
Výskum nemal možnosť zistiť, konkrétne ktoré nepodložené liečebné metódy si pacienti vybrali. Vedci z Yale University ale pripomínajú, že „pre alternatívne terapie existujú veľmi obmedzené alebo vôbec žiadne dôkazy v prospech ich schopnosti zlepšiť mieru prežívania u pacientov s rakovinou.“
Keďže sa spravidla nezistili hodnotné dôkazy2 podporujúce účinnosť mechanizmov, na ktorých sú založené alternatívne terapie, výskumy im doposiaľ nevenovali veľa pozornosti. Nová štúdia tak predstavuje cenný príspevok k hodnoteniu účinnosti aplikovania alternatívnych terapií v praxi.
„Získali sme dôkazy, že liečba alternatívnou medicínou namiesto overených liečebných postupov znižuje mieru prežívania,“ konštatuje hlavný autor štúdie Skyler Johnson. „Dúfame, že túto informáciu lekári a pacienti využijú počas rozhovorov o tom, ako výber liečebnej terapie ovplyvňuje ich šance na prežitie.“
Zistenia nového výskumu zároveň môžu pomôcť zmierniť zmätok, ktorý u laickej verejnosti spôsobujú údajné prípady vyliečenia z rakoviny pomocou nepodložených metód, šírené ich propagátormi3. Samozrejme, bez preukázania príčinnej súvislosti, bez potvrdenia diagnózy (napr. biopsiou) a bez zohľadnenia faktorov ako je spontánna remisia (nehovoriac o prípadoch, keď porazenie rakoviny deklarujú ľudia, ktorí si príbeh o ochorení vymysleli, ako posledne populárna wellness blogerka Belle Gibsonová, alebo krátko po údajnom vyliečení na rakovinu zomierajú, ako nedávno David Hibbitt, ktorý v médiách prehlasoval, že ho vyliečil konopný olej).
Viac tu:
odkaz